Больничная касса может стать оптимальной формой участия населения в улучшении здравоохранения в условиях отсутствия реимбурсации и обязательного медицинского страхования, такое мнение агентству “Интерфакс-Украина” высказала менеджер по внешним связям компании ГлаксоСмитКляйн Фармасьютикалс Украина, Молдова, Беларусь, Кавказ” Марина Бучма.
“Больничная касса стала альтернативным внебюджетным источником финансирования здравоохранения, прообразом добровольной формы медицинского страхования. Ее деятельность заметно снимает социальную напряженность в обществе, вызванную недовольством населения объемом и качеством медицинского обеспечения, постоянным ростом стоимости лекарств. Благодаря этому медицинская общественность разных областей готовится к работе в условиях страховой медицины. В настоящей ситуации отсутствия системы реимбурсации и непростом финансово-экономическом положении страны БК являются наиболее оптимальной формой солидарного участия населения в улучшении состояния отрасли здравоохранения”, – сказала она.
М.Бучма отметила, что “ГлаксоСмитКляйн Фармасьютикалс Украина” (GSK) принимает участие в совместных социальных проектах с больничными кассами в нескольких регионах Украины, при этом компания не является ни инициатором, ни соучредителем больничных касс.
Основной целью деятельности больничной кассы является обеспечение оказания медицинской помощи гражданам-членам организации, включая обеспечение медикаментами и изделиями медицинского назначения в медицинских учреждениях определенной области или населенного пункта, а также за их пределами.
Кроме того, GSK на глобальном уровне и в Украине реализует социальный проект “Оранж Кард”, участники которого – пациенты, страдающие хроническими заболеваниями, получают значительные скидки на современные лекарственные средства.
“Больничные кассы и GSK увидели потенциал в объединении усилий с целью сделать некоторые лекарственные средства более доступными для членов больничных касс посредством задействования программы “Оранж Кард” в системе работы больничной кассы и предоставлении большей суммарной скидки пациентам на некоторые препараты, а также предоставления информации о заболевании. Условия партнерства GSK и больничной кассы в рамках совместных проектов фиксируются в меморандуме о сотрудничестве”, – сказал М. Бучма.
В свою очередь маркетинг-менеджер респираторной группы препаратов “ГласкоСмитКляйн Фармасьютикалс Украина”, Нина Луговская отметила, что члены больничной кассы получают комплекс услуг согласно условиям той или иной кассы, а также программ по обеспечению медикаментами во время оказания медицинской помощи.
При этом в рамках больничной кассы внедряется стандартизация медицинской помощи, а для закупки лекарств используется Лекарственный формуляр, который включает широкий список препаратов, который обновляется. Кроме того, разработаны и внедряются локальные клинические протоколы лечения по терапевтическому, педиатрическому и хирургическому профилю.
Предметом сотрудничества GSK и больничной кассы является увеличение доступности для членов кассы, страдающих бронхиальной астмой (БА) и хроническим обструктивным заболеванием легких (ХОЗЛ), средствами поддерживающей (базисной) терапии, входящими в программу “Оранж Кард”.
“На сегодня около 200 тыс. человек страдают БА в Украине. Количество больных ХОЗЛ точно не установлено, но если провести аналогию по количеству больных в разных странах, реальное количество в Украине может составлять до 1 млн. человек. Одновременно отсутствует постоянно действующая программа медикаментозного обеспечения поддерживающей терапии БА и ХОЗЛ для таких лиц. Стационарное лечение в период обострения указанных болезней требует значительных затрат и само по себе не позволяет улучшить качество жизни больных БА и ХОЗЛ”, – отметила Н.Луговская.
Она уточнила, что в рамках социальной программы доступа “Оранж кард” пациенты, страдающие БА и ХОЗЛ, имеют возможность приобрести назначенный им препарат по значительно сниженной (по сравнению с рыночной) цене. При этом, по словам Н.Луговской, “для GSK это социальный проект, который не предполагает финансовых результатов – прибыли”.
Н.Луговская сообщила, что в рамках реализации совместных проектов с больничной кассой GSK берет на себя ряд основных обязательств, в частности, обеспечение аптечных учреждений, которые участвуют в программе “Оранж кард” и сотрудничают с больничной кассой, необходимым количеством соответствующих лекарственных средств.
По данным Ассоциации больничных касс, на территории Украины существует более 200 больничных касс, которые объединяют около 800 тыс. человек. Систематические членские взносы участников больничной кассы идут на персональный счет, о чем делаются отметки в компьютерной базе данных, а сами членские взносы используются соответственно для образования запаса медикаментов на лечение членов кассы путем предварительной закупки их по оптовым ценам, которые на 30% меньше, чем в аптеках. Также закупается необходимое оборудование для лабораторного обследования членов больничной кассы.
GlaxoSmithKline образована в результате слияния двух крупных фармацевтических компаний Glaxo Wellcome и SmithKline Beecham в январе 2001 года. На долю компании приходится около 7% мирового фармацевтического рынка. Представительства GlaxoSmithKline открыты в 114 странах мира, где ей принадлежит 78 заводов и 24 научно-исследовательские лаборатории. Компания известна, в частности, такой продукцией, как “Панадол”, “Зовиракс”, “Колдрекс”, “Аквафреш”, “Парадонтакс”, “Сенсодин”, “Никоретте”.
http://interfax.com.ua/news/pharmacy/207314.html
Read More
Рівнян переконують вступати, аби не думати за гроші під час лікування
В обласній лікарняній касі Рівненщини нині понад 10 тисяч членів. Як на область, що має понад 1,1 млн. жителів, цифра невелика, тому рівнян просять активніше вступати до неї. Членський внесок — 40 грн. на місяць, проте якщо людина потрапляє до лікарні чи просто хоче пройти обстеження, їй компенсовують до 2,5 тисяч гривень на рік. Окрім того, допомогу можна отримати практично одразу — після першого ж місяця членства у лікарняній касі.
— Ми співпрацюємо з усіма медичними закладами області, — розповідає голова лікарняної каси області Сергій Голуб. — Окрім того, якщо член нашої лікарняної каси потрапляє до лікарні за межами області чи навіть країни, ми все одно перенаправляємо йому гроші на лікування. Обмежень ні за віком, ні за захворюваннями ми не створюємо — вступити може кожен. У нас також діють різні програми страхування. Наприклад, сімейна передбачає, що подружжя може сплачувати 50 грн. на місяць і отримуватиме дві тисячі гривень компенсації на рік на обох. За кожну дитину потрібно доплачувати десять гривень, проте тоді компенсація на родину — три тисячі гривень.
На відміну від Рівненщини, де лікарняна каса досі непопулярна, на Житомирщині у ній вже понад 200 тисяч членів. Щороку лікарняна каса Житомирської області на медикаменти дає близько 35 млн. грн. своїм хворим, при чому обмежень у сумі компенсації немає. Наприклад, минулого року каса виплатила 10-30 тисяч гривень на лікування 56 тяжкохворих.
Гроші лікарняні каси оплачують постачальникам медикаментів. Для цього заключають тристоронні договори між лікарняними касами, лікарнями та фірмами-постачальниками. Лікарня замовляє потрібні ліки, підприємці їх доставляють, а лікарняна каса оплачує рахунки. Хворим, по суті, не потрібно уже самим ходити в аптеку — усе принесе медсестра.
— Ми перевіряємо усі виписані рецепти, — розповідає виконавчий директор Всеукраїнської громадської організації «Асоціація працівників лікарняних кас України» Сергій Грищук, якого запросили на нинішню нараду керівництва ОДА з головними лікарями мед закладів Рівненщини. — Є спеціальна програма, яка автоматично звіряє курс лікування, який виписав лікар, із протоколом лікування певної хвороби. Якщо вони значно відрізняються, ми надсилаємо запит на МОЗ, аби воно перевірило діяльність самого лікаря. Окрім того, у нас є лікарі-експерти, які також переглядають, як і чим лікують наших членів. Якщо якісь ліки були вписані зайві або невиправдано, то лікарня повинна буде відшкодувати нам їх вартість.
Лікарняною касою дуже задоволені у центральній міській лікарні Рівного. Головний лікар закладу Євген Кучерук розповів, що усі його працівники — члени лікарняної каси, і тепер до його кабінету за матеріальною допомогою на лікування практично не приходять.
— П’ять гривень, які виділяє держава на ліки для одного хворого на день, — мізер, — каже пан Кучерук. — Тому лікарняні каси дуже допомагають тим, хто до них вступає. Якби хоча б усі бюджетні організації зобов’язали вступити у лікарняні каси, роботу лікарів це значно б спростило — ми б не хвилювалися, чим лікувати хворого, у якого немає грошей.
http://www.rivnepost.rv.ua/lenta_msgshow.php?id=53166
Read More
Медичне страхування в Естонії, яке діє з 1 січня 1992 року, побудоване за принципом солідарності: у разі хвороби вартість оплачених лікарняною касою (ЛК) медичних послуг не залежить від того, скільки соціального податку сплатила конкретна людина і чи працює вона в цей час взагалі. До того ж ЛК оплачує лікування непрацюючого населення. Медичне страхування фінансується із соціального податку, розмір якого в Естонії становить 33% — його сплачує роботодавець, сам громадянин або держава (наприклад, за пенсіонерів, дітей, матерів, які виховують дітей віком до 3 років; тих, хто отримує допомогу по безробіттю, військовослужбовців тощо).
Каса — головна і прозора
У 2001 році була створена публічно-правова Лікарняна каса Естонії, яка гарантує застрахованим особам компенсації на лікування. Вона організовує систему медичного страхування в країні, формує його бюджет, обліковує застрахованих осіб, укладає угоди щодо надання послуг охорони здоров’я і контролює їх виконання та якість, призначає компенсації з тимчасової непрацездатності, розглядає заяви застрахованих осіб тощо.
Вищим органом ЛК Естонії є Рада, яка кількісно поділена на 3 рівні частини — представники роботодавців, ті, хто представляє інтереси застрахованих і ті, хто відстоює інтереси держави.
За оцінкою експертів, сильною стороною системи фінансування охорони здоров’я Естонії є її стабільність, досягнута завдяки цілеспрямованим соціальним податкам і впорядкованій бюджетній політиці лікарняної каси. Система єдиної ЛК виправдала себе в умовах Естонії, забезпечуючи прозорість і ефективність діяльності, а також і низькі поточні витрати. Перевагою є й те, що медстрахування Естонії відокремлене від інших систем соціального страхування (наприклад, пенсійного або допомоги з безробіття).
Права реалізовані
Відповідно до закону про медичне страхування Естонії право на нього мають постійні жителі Естонії, ті, хто має вид на проживання, і ті, хто сплачує внески самостійно (або ж за них хтось платить), а також особи, прирівняні до них, тобто люди, за яких не сплачено соціальний податок (вагітні, діти та молодь у віці до 19 років, а якщо вони навчаються — то і довше; ті, хто отримує призначену в Естонії державну пенсію, хто перебуває на утриманні застрахованих осіб і досягне пенсійного віку щонайбільше через 5 років тощо). Право на медичне страхування виникає також на підставі зовнішніх договорів та координуючого компенсації соціального страхування законодавства ЄС.
Особам, які не потрапили до переліку застрахованих (наприклад, підприємці — фізичні особи, не включені в комерційний регістр, пенсіонери інших держав тощо), Закон про медичне страхування дозволяє укласти з лікарняною касою договір про добровільне страхування, який прирівняє їх до застрахованих. Такий договір укладається на термін не менше року, а страхові внески сплачуються кожні три місяці згідно з рахунком ЛК.
Розмір страхового внеску змінюється щороку — після оприлюднення даних про середню заробітну плату по країні за попередній календарний рік. Її розмір-брутто множиться на 0,13. Таким чином, у 2012 році розмір страхового внеску за один місяць становив 109 євро. Перелік медичних послуг лікарняної каси встановлюється постановою Уряду Естонії за пропозицією міністра соціальних питань, (до неї додаються письмові зауваження Ради ЛК).
До негрошових відшкодувань з медичного страхування, яке повністю або частково фінансуються лікарняною касою, належать власне медичні послуги, надані з метою профілактики або лікування захворювань, а також відшкодування за лікарські засоби і товари медичного призначення — вони не повинні перевищувати 20% від витрат на відшкодування за медичні послуги, передбачених у річному бюджеті медичного страхування. У разі непрогнозованого зростання захворювань, для покриття додаткових витрат на відшкодування за лікарські засоби, Рада ЛК може прийняти рішення про використання резерву.
До грошових відшкодувань із медичного страхування належать компенсація застрахованій особі по тимчасовій непрацездатності; за стоматологічні послуги, що надаються повнолітнім; згадане вже додаткове відшкодування за ЛЗ.
За невідкладну допомогу хворий сам не платить, у таких випадках сімейним лікарям платять із передбачених держбюджетом коштів відповідно до договору між Міністерством соціальних справ та Лікарняною касою Естонії.
Турбота про сьогодні і про завтра
В Естонії існує перелік лікарських засобів, що компенсуються ЛК, а також перелік захворювань, за якими належить пільгова 100%, 75% чи 50% компенсація на ліки (перелік також містить вікові обмеження). Розраховуючи відсотки компенсації, виходять зі встановленої граничної або договірної ціни, а за їх відсутності — з роздрібної ціни лікарського препарату. Частина вартості, яка перевищує таку ціну, не враховується і її оплачує сам пацієнт.
Існують і свої особливості компенсації з приводу тимчасової непрацездатності застрахованої особи. У разі її хвороби, карантину, побутової чи дорожньої травми «медичні збитки» з 4 по 8 день відшкодовує роботодавець, починаючи з 9 дня — ЛК. В інших випадках (професійне захворювання, нещасний випадок на виробництві, травми, отримані під час захисту інтересів суспільства чи запобігання злочину) витрати компенсує винятково ЛК, і починаючи з 2-го дня. Це ж стосується і випадку, коли підставою для листа непрацездатності є необхідність переведення працівника на легшу роботу за станом здоров’я, а в роботодавця немає такої можливості. Якщо ж роботодавець вишукає таку посаду, ЛК компенсує різницю в зарплаті з першого дня листа непрацездатності.
Турбуючись про здоров’я нації, влада Естонії дбає і про її майбутнє. Зокрема, медстрахування передбачає компенсацію жінкам у віці до 40 років на штучне запліднення. Клопотати про неї можуть пацієнтки, які мають медичні показання до такої процедури, в тому числі й ті, які вже її проходили. До того ж компенсацію у зв’язку з пологами ЛК виплачує з першого дня і в розмірі 100%. Це ж стосується і відшкодування на усиновлення дитини.
Як поєднати три в одному
Нині в Естонії вивчають наступні перспективи розвитку політики в галузі охорони здоров’я. Перша з них — збільшення доходів від громадського сектора шляхом впровадження цільового податку на охорону здоров’я, центрального управління коштами охорони здоров’я та системи єдиної ЛК без порушення дохідно-видаткового балансу, збільшення дохідної бази громадського сектора через податки на споживання і капітал.
Друга — поліпшення фінансової захищеності шляхом управління часткою фінансування, яку сплачують пацієнти. Для цього слід створити умови для раціонального використання ліків через посилення державної підтримки закупівлі лікарських засобів, насамперед для тих верств населення, які часто користуються медичними послугами, та для осіб із низькими доходами.
Третій напрямок — оптимізація системи охорони здоров’я шляхом поділу поточного та капітального фінансування. Для цього необхідно зменшити надмірні потужності лікарняної мережі та впровадити в практику план її розвитку; посилити роль сімейних лікарів у маршрутизації пацієнта; поліпшити стратегічне управління на первинному рівні; зберегти доступність безкоштовної загальної медичної допомоги для всього населення Естонії. Чи вдасться поєднати три в одному — покаже час.
Марина Шевченко,
Медична газета “Ваше здоров’я”
16.06.2014
Read More